2010 m. balandžio 2 d., penktadienis

Šiukšlių rinkliava: rinkiminės agitacijos arkliukas ar konkretus darbas?

Artėjant savivaldybių rinkimams, vis dažniau pasigirsta populistinės kalbos, pasisakymai, klausimai Alytaus miesto merui ir ne tik. Natūralu, kad politikai mušasi į krūtinę ir stengiasi parodyti, kaip jie atstovauja eilinius gyventojus ir gina jų interesus. Darbas, ar darbo imitavimas kova prieš šiukšlių rinkliavą mieste bei rajone? Kaip atskirti politikuojantį politiką nuo dirbančio politiko?
Prieš (ne)teisėtą šiukšlių rinkliavą pastaruoju metu laikraštyje pasisakė Europarlamentaro Juozo Imbraso atstovė Jolanta Galakvoščienė, praėjusį savaitgalį pirmajame puslapyje klausimą merui uždavė Alytaus Liberalų sąjūdis. Pasisakančiųjų buvo ir bus daugiau. Norėčiau kad tie pavieniai šūkčiojimai susiburtų į bendrą darbo grupę ir paskelbtų bendras išvadas, į kurias turėtų atsižvelgti ne tik Alytaus regiono atliekų tvarkymo centras, bet ir savivaldybių Tarybų nariai, kurie ir įteisino šią rinkliavą.
Pirmasis stojęs prieš (ne)teisėtą šiukšlių rinkliavą – buvęs Seimo narys Kęstutis Čilinskas. Jis Lazdijų rajono savivaldybę padavė į Kauno apygardos administracinį teismą. Pasibaigus Seimo nario įgaliojimams, bylą perėmė Seimo nariai Birutė Vėsaitė, Pranas Žeimys, Evaldas Jurkevičius, Aurelija Stancikienė ir aš. Tačiau praėjusių metų teismo nutartis gyventojams buvo nepalanki. Joje paskelbta, kad šiukšlių rinkliava teisėta.
Dėl analogiškos šiukšlių rinkliavos Klaipėdos savivaldybę į teismą buvo padavę Seimo nariai Evaldas Jurkevičius ir Irena Šiaulienė. Jie šiek tiek anksčiau už mus pralaimėjo šiukšlių rinkliavos bylą teisme. Tačiau Evaldas Jurkevičius teismo sprendimą apskundė Lietuvos Vyriausiajam administraciniam teismui, kuris Kovo 29 dieną neskundžiama nutartimi iš dalies patenkino jo skundą: Klaipėdoje įvesta rinkliava už komunalinių atliekų išvežimą pripažinta iš dalies neteisėta. Jame teigiama, kad rinkliavos nuostatai pažeidė proporcingumo principą. Klaipėdos Miesto Taryba turės keisti savo sprendimą taip, kad gyventojams būtų suteikta galimybė mokėti už šiukšlių išvežimą ne tik pagal būsto plotą, o ir pagal deklaruotą šiukšlių kiekį. Teismas teigia, kad tam tikri rinkliavos nuostatos prieštarauja Viešojo administravimo įstatymui, tačiau tuo pat metu teigia, šiukšlių rinkliava pagal plotą nėra neteisėta. Teismo nutartis internete www.lvat.lt Bylos nr. A-525-471-2010.
Alytaus regiono atliekų tvarkymo centras pagal sutartį su Alytaus rajono savivaldybe iki kovo 31 d. turėjo parengti ir paskelbti metinę ataskaitą apie komunalinių atliekų tvarkymą savivaldybės teritorijoje. Galbūt ji panaikins nepatenkintų gyventojų skleidžiamus gandus, kad ARATC valdymo aparatas išpūstas, vadovo atlyginimas siekia Seimo narių atlyginimus, įsigyti nauji automobiliai ir kt. Iki kovo 15 d. ARATC Alytaus rajono savivaldybei turėjo pateikti metinę finansinę atskaitomybę kartu su veiklos ataskaita ir audito išvada. Jeigu minėtų dokumentų ARATC nėra pateikęs, jis pažeidžia su Alytaus r. savivaldybe sudarytą sutartį (Alytaus rajono savivaldybės komunalinių atliekų tvarkymo sistemos organizavimo ir vietinės rinkliavos už komunalinių atliekų surinkimą iš atliekų turėtojų ir atliekų tvarkymą administravimo sutartis, sudaryta 2009 m. rugsėjo 30 d. Nr. 592).
Mano nuomone, turi būti peržiūrėtos atliekų išvežimo ir sutvarkymo kainos, kurios buvo paskaičiuotos Lietuvos ekonomikos pakilimo laikotarpiu ir galbūt nėra adekvačios šiandieninei situacijai. Taip pat atsižvelgiama į gamtos sezoniškumą: daugybė sodybų Alytaus ir aplinkiniuose rajonuose žiemą visiškai nelankomos ir jose šiukšlės nekaupiamos. Aiškiai įvardijamos lengvatos, kurios turėtų būti vienodos visose Alytaus regiono savivaldybėse. Kodėl Prienų rajone esanti negyvenama sodyba visiškai atleidžiama nuo šiukšlių rinkliavos, o Alytaus rajone už negyvenamos sodybos šiukšlių rinkliavą privaloma mokėti, nors abi savivaldybės sutartis pasirašiusios su tuo pačiu Alytaus regiono atliekų tvarkymo centru?
Tad gerbiami Tarybų nariai, politikai – prieš rinkimus (ir ne tik) ne politikuokime, o konkrečiai dirbkime.

4 komentarai:

  1. gal tu antanai maziau cia vaidink gera,o pats dirbk,juk ne akli esam,skaitom spauda,tusinies,geri ir dar apsimelaves,kad laisvas buvai.kaip tau negeda?as pasipiktinus,nes tokiu "geru" pilnas seimas.

    AtsakytiPanaikinti
  2. o kur tu antanai padejai alytaus rajono gyventoju surinktus parasus pries atlieku rinkliava? ka tu atstovauji rinkejus kurie tave rinko ar padlaiziauji konservatoriams

    AtsakytiPanaikinti
  3. atliekų tvarkymas - labai aktualus klausimas ir kasdien darosi vis aktualesnis, nes per šiukšles mūsų anūkams jau gali nebelikti vietos gyventi. aš viską ką įmanoma parduodu į www.zalvaris.lt atliekų tvarkymas

    AtsakytiPanaikinti